7 savjeta za uspješnu pripremu vrtića za novu pedagošku godinu
Dolaskom nove pedagoške godine, pred ravnateljima, odgojiteljima i stručnim suradnicima dječjih vrtića izazovna je ali i uzbudljiva faza. Svjesni smo koliko je važno pravilno se pripremiti kako bismo osigurali kvalitetno iskustvo za djecu i njihove roditelje. Razgovarali smo s našim korisnicima i izdvojili nekoliko savjeta i smjernica za pripremu dječjeg vrtića za uspješnu, novu pedagošku godinu.
1. Evaluacija protekle godine – postignuća i izazovi!
Prvi i najvažniji korak za uspješno planiranje nove je evaluacija rezultata protekle godine. U dosadašnjem radu, vjerojatno ste primijetili ključna područja za nadogradnju i poboljšanja te identificirali potrebe koje očekujete u nadolazećem periodu.
Kao ravnatelji dječjih vrtića, snažno preporučujemo da uz analizu poslovanja, uključite i razgovore te prikupite povratne informacije svog tima, odgojitelja i stručnih suradnika, ali i roditelja. Njihovi dojmovi i prijedlozi mogu pružiti dragocjen uvid u postignuća i izazove koje ste imali u prethodnoj godini.
Uz to, važno je da u nadolazećem periodu predvidite nove okolnosti poslovanja dječjih vrtića, kao što je obavezno uvođenje elektroničkog sustava uredskog poslovanja u 2023. godini.
Evaluacija nije nužno isticanje područja za nadogradnju, iznenadit ćete se kada uočite koliko pozitivnih postignuća i odjeka su imali neki od provedenih programa i inicijativa vašeg vrtića. Tako imamo mogućnosti dobiti cjelovitu sliku poslovanja kao i aktivnosti koje povećavaju zadovoljstvo svih uključenih.
2. Upis djece i redovita komunikacija s roditeljima
Proces upisa djece u dječji vrtić intenzivan je period i za ustanove i za roditelje.
Kako bi odgovorili na brojna pitanja roditelja, pojedini dječji vrtići kod objave dokumenata za upis djeteta objavljuju i dokument na kojem se mogu pronaći odgovori na najčešća pitanja. Tako pokazujete razumijevanje i brigu za njihove potrebe, te istovremeno rasterećujete proces upisa. A nakon upisa, potrebna im je podrška pri djetetovom kretanju u vrtić.
Među najčešće postavljanim pitanjima roditelja nalaze se:
Koji su dokumenti potrebne za upis djeteta i gdje ih mogu dobiti?
Koje su mjesečne naknade i načini plaćanja?
Kako se odvija proces dodjele mjesta u vrtiću?
Kakav je raspored aktivnosti i obroka u vrtiću?
Kakva su pravila vezana uz odjeću ili opremu djeteta?
Kako se odvija komunikacija s odgojiteljima i koji su dostupni komunikacijski kanali?
Kako pripremiti dijete za polazak u vrtić
Uz proces upisa, najintenzivniju komunikaciju s roditeljima ostvarujemo za vrijeme boravka djece u vrtiću. Tehnološka rješenja i komunikacijske platforme kao što je Okitoki, omogućuju roditeljima da bolje razumiju odgojno-obrazovni program koji se provodi u vrtiću, te da budu kvalitetno uključeni u aktivnosti svoje djece.
Kroz komunikacijske kanale vrtića, roditelji mogu pratiti napredak svoje djece, dobivati obavijesti o aktivnostima i događanjima u vrtiću, te komunicirati s odgojiteljima. Okitoki tako stvara osjećaj bliskosti, sigurnosti i transparentnosti, što je ključno za uspješnu suradnju između vrtića i roditelja.
3. Raspored djece po grupama
Raspoređivanje djece u odgojne skupine i sobe najviše će ovisiti o dostupnim prostornim, kadrovskim i materijalnim resursima dječjeg vrtića. No uz to valja imati na umu i osiguravanje najboljeg razvojnog okruženja za dijete.
Istraživanja pokazuju kako mješovite vrtićke grupe gdje se djeca ne grupiraju po kronološkoj dobi, potiču suradnju, učenje, brigu djece. U nekim vrtićima Hrvatske, ovaj pristup oblikovanju grupa postoji posljednjih petnaestak godina a pokazuje odličan rezultat.
Ako vaš vrtić već nema mješovite grupe, preporuka je u istu grupu uključiti djecu s različitim interesima, talentima i sposobnostima kako bi se potaknulo međusobno poticanje i podrška.
4. Osoblje i edukacija
Preopterećenost i nedostatak odgojitelja jedan je od vodećih izazova dječjih vrtića u Hrvatskoj. Uz procjene koje govore kako na tržištu nedostaje čak 5.000 odgojitelja, važno je kod planiranja nove pedagoške godine voditi računa o mogućnostima novih zapošljavanja ili boljim uvjetima rada zaposlenih odgojitelja.
Edukacija je ključna jer omogućava razmjenu iskustava među kolegama te pruža odgojiteljima priliku da primijene najbolje prakse u svom radu.
Jedan od načina besplatne edukacije odgojitelja i stručnog tima dječjih vrtića su Okitoki webinari, serija radionica na kojima dijelimo iskustva, primjere iz prakse te zajedno dolazimo do zaključaka o mnogim temama iz područja predškolskog odgoja. Sudjelovanje u ovakvim oblicima edukacije može pomoći u unaprjeđenju prakse i jačanju vještina osoblja, što rezultira kvalitetnijim iskustvom za djecu u vrtiću, ali i zadovoljnijim odgojiteljima koji razvijaju svoje vještine.
Uz to, važno je poticati suradnju između vrtića i visokoškolskih institucija kako bi se promovirala razmjena znanja i omogućilo praktično iskustvo studentima koji se obrazuju za odgojitelje. Otvorite vrata vrtića za prakse i stručno usavršavanje studenata, što će im omogućiti stjecanje potrebnih vještina, a vama pružiti priliku da prepoznate potencijalne buduće zaposlenike.
Edukacija i podrška zaposlenicima vrtića jedan je od prioriteta jer će imati pozitivan utjecaj na kvalitetu rada vrtića i iskustvo djece koja pohađaju vašu ustanovu.
5. Oprema vrtića – nabava igrački, namještaja i/ili novog materijala koji je potreban za rad vrtića
Prije početka nove pedagoške godine, važno je procijeniti postojeću opremu i vidjeti jesu li igračke i materijali još uvijek funkcionalni ili je potrebno zamijeniti neke od njih.
Ovisno o financijskom proračunu i mogućnostima dječjeg vrtića, ravnatelji se svakih nekoliko godina odlučuju i na ulaganja u različite nove vrste igračaka koje potiču kreativnost, motoričke vještine, logičko razmišljanje i socijalnu interakciju djece.
Na tržištu je svake godine dostupan sve veći izbor opreme a kako bi odabrali najbolju za potrebe vašeg vrtića, u odluke i savjete oko odabira uključite i odgojitelje te stručni tim vašeg vrtića.
6. Program rada za novu pedagošku godinu
Plan rada za novu pedagošku godinu uključivat će teme, aktivnosti, projekte i događanja koja će se provoditi u vrtiću kako bi osigurala kvalitetan i raznolik program za djecu.
Razmislite o suradnji s vanjskim partnerima koji mogu dodatno obogatiti program rada i pružiti djeci raznovrsna iskustva:
Vrlo su česte suradnje s profesionalnim sportašima i sportskim klubovima, kroz koje djeci promičemo sport, ali i navike zdravog života poput pravilne prehrane. Profesionalni sportaši najbolji su mentori mališanima, a vrlo rado će odigrati i utakmicu s njima.
Suradnja s umjetničkim organizacijama i umjetnicima koji posjećuju dječji vrtić, potaknuti će mališane na istraživanje vlastite kreativnosti i mogućnosti izražavanja. Zajedničko stvaranje s umjetnicima, nezaboravne su uspomene za djecu, ali i za vašu ustanovu.
7. Razmislite o zelenim programima u novoj pedagoškoj godini!
S obzirom na promjene klimatskih uvjeta i sve češće elementarne nepogode, važno je educirati i najmlađe o očuvanju i brizi o prirodi koja nas okružuje. Uključivanje "zelenih" aktivnosti može biti korak prema tome. Evo nekoliko prijedloga koje možete razmotriti:
Sadnja vrta ili biljaka: Čak i ako ste prostorno ograničeni na manje površine, u programu rada možete predvidjeti sadnju unutarnjeg bilja u teglicama. Posebno u urbanim sredinama, vrtovi služe kao interaktivni prostor za učenje, igru i istraživanje prirodnih procesa. Djeca će biti uključena u brigu o biljkama, promatranje rasta i razumijevanje važnosti biljnog svijeta.
Akcije recikliranja ili kompostiranja: Uključivanje djece u akcije recikliranja ili kompostiranja može im pomoći u razumijevanju važnosti pravilnog odvajanja otpada i stvaranja hranjivog komposta od organskih ostataka. Ove aktivnosti potiču razvijanje ekološke svijesti i potrebe za smanjenjem otpada kojeg proizvodimo. Također, promoviramo održive navike koje će mališane pratiti kroz život.
U skladu sa zelenim pristupom održivosti, digitalni sustavi kao što je Okitoki mogu pružiti rješenja za cjelokupno zeleno poslovanje dječjih vrtića. Okitoki smanjuje potrebu za papirnatom dokumentacijom i čuva okoliš. Početak nove pedagoške godine povoljan je trenutak za uvođenje Okitokija, a preporučujemo da započnete pripreme za uspješnu implementaciju već od lipnja ili srpnja kako biste osigurali spreman komunikacijski sustav već za prvi dan nove pedagoške godine.