Učenje stranog jezika u ranoj dobi djece kroz pjesme, brojalice, igre pokretima

Rezultati istraživanja na sveučilištu Harvard pokazuju da se kreativnost, vještine kritičkog mišljenja i fleksibilnost značajno poboljšavaju ako djeca uče drugi jezik u mlađoj dobi. Vjeruje se da su predškolske godine, osobito prve tri godine života, vitalno razdoblje u životu djeteta. Tada se između ostalog postavljaju temelji za stavove, razmišljanje i učenje.

Brojni roditelji pitaju se je li prerano da njihovo dijete počne učiti strani jezik već u vrtiću, s tri ili četiri godine, hoće li im učenje novog jezika omesti usvajanje materinjeg te imaju li dovoljno koncentracije ili zanimanja za dodatan jezik. Odgojitelji koji s vašim djetetom provode mnogo vremena moći će dati vrijedne savjete a danas vam donosimo iskustva profesorice njemačkog i talijanskog jezika, Ane Kolar-Ištuk kroz čiju su školu Šareni svijet prošla brojna djeca, od najranije dobi.

Kada je najbolje započeti s učenjem stranog jezika?

“Rekla bih da nikad nije prerano za početak učenja stranog jezika jer djeca jezik odmah uče spontano i situacijski te pritom nisu opterećena nikakvim zakonitostima, već jednostavno kopiraju model i ponavljaju ono što čuju.

Najvažnija je činjenica da djeca u ranoj dobi imaju priliku usvojiti izgovor izvornog govornika, što je u kasnijoj dobi teže jer je govorni aparat već formiran. Upravo time djeca najčešće fasciniraju roditelje jer zaista usvoje odličan izgovor i to je nešto što im ostaje za cijeli život.

Najbolji primjer za to su djeca koja odrastaju u višejezičnim obiteljima ili pohađaju internacionalne vrtiće i škole. Oni su u stanju paralelno usvajati više jezika i pogrešna je pretpostavka da bi dijete trebalo prvo savladati materinji jezik, a tek onda početi s usvajanjem stranog jezika. “

Najvažnija je činjenica da djeca u ranoj dobi imaju priliku usvojiti izgovor izvornog govornika.
— prof. Ana Kolar-Ištuk

Kako izgleda učenje stranog jezika za najmlađe?

“Učenje u ranoj dobi podrazumijeva uglavnom ono što je suprotno od klasičnog učenja. Aktivnosti se baziraju na pjesmama, brojalicama, igrama s pokretima, raznim igrama sa slikovnim karticama (skrivanja, pogađanja, memory, traženja kartica…), bojanju obrađenog sadržaja…Zanimljivo je da djeca u toj dobi vole imati neku svoju bilježnicu ili mapu u koju pohranjujemo listiće sa sata koje smo bojali i uvijek određeni listić povezuju s pripadajućom pjesmom ili brojalicom i automatski počnu reproducirati taj sadržaj. Dakle djeca učenje ne doživljavaju kao takvo, već se vesele raznim igrama i aktivnostima te tako kroz zabavu najbolje uče.“

 

Roditelji često ne govore taj strani jezik, ali dijete tu dobije na važnosti jer je i ono podučilo roditelja u nekim područjima

“Roditelji su nam uvijek vrlo važni saveznici u cijelom procesu učenja jezika jer oni dodatno utječu na motivaciju djeteta, a mi uvijek sugeriramo da ih dodatno izlože obrađenim sadržajima puštajući im kod kuće pjesme, videe ili crtiće uz koje će dijete također ponavljati naučene i usvajati nove sadržaje. Taj proces nam je uvelike olakšala i Okitoki aplikacija koju koristimo od samog početka pandemije jer nam omogućava da roditelji imaju uvid u ono što se radi. Oni tako vide fotografije sa sata, imaju pristup linkovima na pjesme i video sadržaje te s djetetom zajedno mogu kroz igru sve ponoviti, a ne treba ni spominjati koju dodatnu motivaciju dijete dobije kad vidi da je roditelj  zainteresiran za ono što se radi u vrtiću te prati njegov napredak. Pritom roditelji često ne govore taj strani jezik, pa dijete tu dobije dodatno na važnosti jer je i ono podučilo roditelja nekim područjima.”

Istraživači se slažu da je djeci lakše naučiti jezik nego odraslima. Djeca u dobi od tri ili četiri godine mogu učiti kroz igru ​​jer još nisu opterećena činjenicama i informacijama koje treba pohraniti i procijeniti, što se događa kako starimo. No to ne znači da je ikada prekasno za učenje stranog jezika, ali će mehanizmi učenja ovisiti o dobi. Različite životne faze daju nam različite prednosti u učenju jezika. Kao bebe, imamo bolje uho za različite zvukove; kao mala djeca, možemo pokupiti izvorne naglaske zadivljujućom brzinom. Kao odrasli, imamo duži raspon pažnje i ključne vještine poput pismenosti koje nam omogućuju da neprestano širimo svoj vokabular, čak i na vlastitom jeziku

Što kada dijete uči jezik kojeg roditelji ne pričaju?

Ja bih iz osobnog i profesionalnog iskustva rekla da to nimalo ne utječe na proces djetetovog učenja jezika. Iako sam profesor dva strana jezika koje moje dijete uči (dob 8  godina), uči i francuski kojeg ja ne pričam, ali taj dio prepuštam njegovoj profesorici jer ne moram ja nužno biti upućena u sve i znati sve jednako dobro kao moje dijete. Inače je po meni pogrešan trend da roditelj treba moći pratiti sve što radi dijete kako bi mu mogao pomoći.

Smatram da je danas jako teško pratiti njihov tempo jer im je dostupno mnoštvo informacija i puno brže i spontanije uče. Zašto bismo im postavljali granice u tome? Samo zato što su prerasli naše znanje? To se odnosi i na učenje stranih jezika. Danas su im dostupni svi autentični materijali i tako najbolje uče jezik uz ono što nauče na nastavi. Dijete ponekad ne želi podijeliti s roditeljem iskustvo sa sata, ali često se dogodi da im dođe prijatelj na igru pa se djeca spontano krenu igrati koristeći neke fraze ili pjevajući neke pjesme. Po meni roditelj u cijelom procesu treba preuzeti isključivo ulogu asistenta koji će dijete uputiti eventualno na neke alate koji će mu olakšati učenje ili ga potaknuti na usvajanje dodatnih sadržaja.

Proces učenja stranog jezika kod predškolske djece, vrlo je individualan

“Ja u ovoj ranoj dobi ne bih pričala o razinama jer dijete u nekim frazama koristi već možda prošlo vrijeme, konjunktiv ili pridjevsku deklinaciju, ali to ne znači da ga zbog toga možemo svrstati u neku tablicu. U predškolskoj dobi možemo očekivati usvajanje osnovnog vokabulara vezanog za djetetovu okolinu i svakodnevicu, odličan izgovor, jednostavno opisivanje predmeta, reagiranje na upute te ono što je najvažnije i što uvijek posebno naglašavam- pozitivne afektivne čimbenike. Kad dijete u ranoj dobi zavoli jezik i povezuje ga s pozitivnim emocijama, puno je veća vjerojatnost da će ga htjeti nastaviti učiti i u školi.

Proces učenja stranog jezika vrlo je individualan i važno je ne uspoređivati djecu

Roditelj ponekad očekuje da će dijete automatski početi govoriti strani jezik, ali treba naglasiti da je taj proces vrlo individualan kao i onaj koji se tiče savladavanja materinjeg jezika ili drugih vještina općenito. Treba uzeti u obzir činjenicu da smo svi različiti, da svako dijete ima svoj tempo napretka te svoje interese, da djeca ne vole da ih se uspoređuje s drugima te da ponekad žele progovoriti tek kad se osjećaju 100% sigurnima da će ono što kažu biti točno. Također treba uzeti u obzir i vrijeme izloženosti jeziku izvan nastave. Ne bi bilo pravedno recimo uspoređivati engleski s bilo kojim drugim jezikom.” govori nam prof. Ana Kolar - Ištuk, ističući kako velik broj djece koja pohađa školu njemačkog jezika Šareni svijet, nastavlja s učenjem i nakon vrtića te se tome jako vesele.

Motivacija za učenjem nakon vrtića

“Često se jave djeca s vrlo pozitivnim iskustvima te kažu da im je puno lakše pratiti nastavu, budući da gotovo sve sadržaje prvog razreda obrade već u vrtiću kroz igru. Ima i djece koja odluče upisati Njemačku osnovnu školu. Ovo ljeto smo prvi put ostvarili suradnju s jednom školom u Austriji koja organizira ljetni kamp i odaziv je također odličan. Sve u svemu, rekla bih da je motivacija vrlo važna i da možemo uvijek pričati o pozitivnim trendovima, ako što više potičemo djecu i omogućimo im da svojim tempom uživaju u učenju jezika. To je ionako proces koji traje cijeli život i u kojem ne očekujemo instant rezultate. Ljubav prema svemu treba razvijati i njegovati.”

Okitoki - pomagač za usvajanje novih znanja

Roditeljima je putem Okitokija vrlo jednostavno upisati dijete na strani jezik, primati i plaćati mjesečne račune i ono najvažnije, uključiti se u program s djetetom. Škole stranih jezika poput Šarenog svijeta, profesorice Ane Kolar-Ištuk roditeljima nude jedinstven uvid u dan učenja stranog jezika koristeći Okitoki oglasnu ploču za sve materijale s kojima se djeca imaju prilike pohvaliti i pokazati roditeljima, nova znanja na koja su toliko ponosni. Često se i sami roditelji iznenade kada vide koliko brzo njihovo dijete napreduje u stranom jeziku a posebno nam je drago kada primijetimo koliko se pritom zabavljaju.

Želite saznati više o Okitokiju? Pošaljite nam upit putem e-maila i rado ćemo vam podijeliti više informacija o najbrže rastućoj digitalnoj platformi za dječje vrtiće i izvanškolske aktivnosti.

Previous
Previous

Okitoki Start paket za nove korisnike

Next
Next

Dječji vrtić Maleni Talenti – Svaki roditelj želi znati kako dijete provodi vrijeme u vrtiću